Jak se žije na jihu USA? Kde se vlastně rozkládá stát Mississippi? Jací lidé v něm žijí a jací jsou? Na takové a mnohé další otázky dal v letošním roce odpověď program studentského výjezdu do USA pod názvem Beyond Horizons. Ve spolupráci s tamní střední školou Hartfield Academy a Nadací 10M Foundation jsme mohli vyslat 4 studenty 3. ročníků a jednoho pedagoga za "velkou louži". Společně strávili 14 dní v Jacksonu, hlavním městě Mississippi, plném nejen srdečných a zajímavých lidí, ale také borovicových a dubových lesů, volně pobíhajících veverek a létajících divokých hus. Studenti byli ubytováni v rodinách studentů Hartfield Academy, zažívali jejich běžné i sváteční dny, vypravili se na návštěvu prarodičů, do kostela i na procházku okolní krajinou, zažili oslavy narozenin, získali nové přátele i zámořské sourozence a rodiče. Stali se, veříme nejen na 14 dní, novou součástí jejich rodinných příběhů.

BH 01

Součástí celého pobytu byly dny strávené na střední škole. Studenti navštěvovali se svými spolužáky hodiny americké historie, literatury, chemie, zdravotnický klub i sportovní tréninky. Splečně fandili hartfieldským jestřábům (Hartfield Hawks) na baseballovém zápase. Každý den objevovali nové americké delikatesy - donuty ve sladké polevě, milkshaky, burgery, tacos, rybí speciality i oblíbenou všudypřítomnou kávu. Zkrátka poznávali novou kulturu všemi svými smysly. Zavítali také do Two Museums Jackson, která unikáním a emotivně silným způsobem líčí vývoj boje za občanská práva v Mississippi. Jeden den strávili v New Orleans v nedaleké Louisianě, kde si prohlédli Muzeum 2. světové války rozkládající se na ohromné ploše několika budov a čítající desítky výstavních sálů. I na tomto místě okusili místní kulinářské speciality ve formě beignets se sněhovými čepičkami moučkového cukru v kavárně Cafe du Monde nedaleko široké řeky Mississippi, kterou dodnes brázdí slavné kolesové parníky.

BH 02

Loučení na závěr cesty nebylo snadné. Dobrou zprávou pro všechny je, že tento příběh nekončí jednorázovou návštěvou zajímavého místa, ale podařilo se navázat vřelý přátelský vztah s americkou Hartfield Academy, jejíž studenti navštíví naši hejnickou školu již letos v říjnu. Rádi bychom v nastavené spolupráci pokračovali dál s cílem poznávat nejen nové kulturní prostředí, zvyky, tradice a život v zámoří, ale také sami sebe. Těšíme se na další společné chvíle, tentokrát na podzim v Čechách.